4 вересня минає 39 річниця з Дня вбивства Василя Стуса

Дата: 04.09.2024 12:31
Кількість переглядів: 85

Фото без опису39 років тому, 4 вересня 1985 року, у таборі ВС/36-1 біля села Кучино Пермського краю, радянська система вбила українського поета-шестидесятника, перекладача, публіциста, прозаїка, літературознавця, правозахисника, політв’язня СРСР, дисидента, члена Української Гельсінської групи, борця за незалежність України у ХХ столітті.

Йому було всього 47 років, з них 12 років в ув’язненні. Це був не табір, а тюрма з наджорстоким режимом, рік в одиночній камері утримання, прогулянки 1 година на добу у дворику 2х3, один лист на місяць, одне побачення на рік, передача до 5 кг на рік.

Василь Стус у віршах та відкритих листах до влади критикував її за порушення прав людини. Покарання відбував у таборах Мордовії. Більшість написаних ним віршів вилучались і знищувались.

Він писав: «Бути радянським громадянином – значить бути рабом». Два рази зрікався громадянства СРСР, боровся за українську мову і культуру, не міг змиритися з циркуляром Валуєва.

До Андрія Малишка він писав:

«Коли хвиля русифікації — це об'єктивний процес і потрібний для майбутнього ( історично справедливий), то чом нашим діячам культури і не служити п р о г р е с о в і? Чому б тоді не "перекваліфікуватись", щоб не пхати палиць в колеса того воза, який котиться по трупах таких дон-кіхотів, як козацькі літописці, і Капніст, і братчики, і Тарас, і "громадяни", і Драгоманов, і Франко і т. ін. і т. п.

Як можна далі ждати? Як можна з усім цим миритись? Зовсім не важко знайти факти найгрубішого шовінізму, найбезсоромнішого національного приниження, проти чого достатньо зброї в ленінському національному арсеналі. Чому ж ми такі байдужі, звідки у нас стільки покори перед долею як фатумом?

Я вважаю, що доля Донбасу — це майбутня доля України» - він виходець з Донбасу і передбачав яке лихо назрівало в Україні

«Від сорому, який нащадків пізніх палитиме, заснути я не можу» — писав великий наш поет.

В радянський період творчість Василя Стуса була забороненою, боялися його особистості, його відвертості, його безкомпромісності, як він писав на Україні. Він був горлом обурення і протесту.

«Голови гнути я не збираюсь, бодай що б там не було. За мною стояла Україна, мій пригноблений народ, за честь котрого я мушу стояти до загину»

Василь Стус був похований на табірному цвинтарі. У 1989 році перепохований на Байковому кладовищі.

Марія КАЧУР,

директор Трибухівського будинку культури


« повернутися до розділу «Новини»

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь