Що потрібно знати про вакцину проти COVID-19?
Вакцини проти COVID-19 критично важливі для стримування пандемії у поєднанні з ефективним тестуванням та застережними заходами, що вже застосовуються.
Поки кілька перспективних вакцин-кандидаток досі перебувають на стадії розробки, деякі проходять стадію затвердження, і такі вакцини, як Pfizer/BioNTech, CoronaVac/Sinovac Biotech та Oxford-AstraZeneca уже схвалені для використання національними регуляторними органами окремих країн, гонка за безпечну та ефективну вакцину вступила у нову фазу.
Загроза для дітей, яку становить COVID-19, величезна і виходить далеко за межі безпосередніх фізичних наслідків захворювання. Оскільки карантинні обмеження тривають або вводяться знову, доступ дітей до базових медичних послуг може бути серйозно обмеженим. Скорочення рівня охоплення медичними послугами та можливий економічний спад загрожують здоров’ю та майбутньому цілого покоління дітей.
Відповідаємо на деякі найпоширеніші запитання щодо вакцин від COVID-19.
Як працюють вакцини проти COVID-19?
Вакцини працюють, імітуючи збудника інфекції – віруси, бактерії або інші мікроорганізми, які можуть спричинити захворювання. Це «навчає» нашу імунну систему швидко та ефективно реагувати на збудник.
Як правило, через щеплення вводять ослаблену форму збудника інфекції, що дозволяє нашій імунній системі формувати пам’ять про неї. Таким чином, наша імунна система може швидко розпізнати та боротися з інфекцією, перш ніж вона захворіє. Саме так розробляються деякі сучасні кандидатні вакцини проти COVID-19.
При розробці інших потенційних вакцин використовуються нові підходи: йдеться про так звані вакцини на основі матричної РНК, вони ж — мРНК-вакцини. Замість того щоб вводити антигени (речовини, які змушують нашу імунну систему виробляти антитіла), РНК та ДНК-вакцини дають нашому організму необхідний генетичний код, і наша імунна система виробляє антигени сама. Технологія мРНК-вакцин не нова: вчені її вивчали десятиліттями. мРНК-вакцини не містять живого вірусу і не втручаються в ДНК людини.
Чи є вакцина від коронавірусу безпечною?
Кожна країна має регуляторні органи, які контролюють безпеку та ефективність вакцин перед їх широким використанням. В усьому світі ВООЗ координує низку незалежних технічних органів, які перевіряють безпеку вакцин до і навіть після їх запровадження. Вакцини, схвалені для використання ВООЗ, пройшли суворі тести та клінічні випробування, перш ніж показати, що вони безпечні та ефективні в подоланні пандемії. Незважаючи на те, що вакцини проти COVID-19 розробляються дуже швидко, вони зможуть отримати необхідні дозволи регуляторних органів лише якщо вони відповідають суворим стандартам безпеки та ефективності.
Для ЮНІСЕФ безпека дітей та їхніх сімей є найвищим пріоритетом. Це стосується і поставок вакцин.
Як вдалося так швидко розробити вакцини проти COVID-19?
Завдяки безпрецедентним інвестиціям та глобальному співробітництву вчені змогли розробити вакцини проти COVID-19 у рекордні строки, дотримуючись при цьому суворих стандартів, заснованих на принципах доказової медицини.
Нині (станом на 4 травня 2021 року) триває розробка ще понад 200 вакцин-кандидаток (96 перебувають на клінічному етапі та 184 — на доклінічному етапі розробки).
Яку з вакцин проти COVID-19 краще обрати?
Усі вакцини, схвалені для використання ВООЗ, мають високу ефективність у запобіганні важкому перебігу захворювання на COVID-19, госпіталізації і смерті. Тому найкращою вакциною є та, що зараз доступна для вас!
Чи захищатимуть вакцини проти COVID-19 від нових варіантів вірусу?
Згідно із розрахунками ВООЗ, схвалені на сьогодні вакцини забезпечують щонайменше певний захист від нових варіантів вірусу.
Експерти в усьому світі безперервно вивчають, як нові мутації вірусу впливають на його поведінку й на ефективність вакцин проти COVID-19.
Якщо будь-яка з вакцин виявиться менш ефективною проти одного або кількох із цих варіантів, буде доцільно змінити її склад. Тоді вакцина буде дієвою і проти нових варіантів вірусу. У майбутньому, можливо, потрібно буде оновити схему вакцинації, наприклад, внести зміни у введення другої дози.
А тим часом важливо вакцинуватися та продовжувати вживати запобіжних заходів щодо поширення COVID-19, таких як дотримання фізичної дистанції, носіння масок, провітрювання приміщень, регулярне миття рук та звернення за медичною допомогою за появи перших симптомів, — це допоможе зменшити шанси того, що вірус мутуватиме.
Чи потрібно вакцинуватися тим, хто вже перехворів на COVID-19?
Так. Навіть якщо ви вже перехворіли на COVID-19, щеплення робити потрібно. Хоча в людей, котрі одужують від COVID-19, може виробитися природний імунітет до вірусу, поки невідомо, як довго і наскільки добре він захищатиме. Вакцини забезпечують надійніший захист.
Чи потрібно буде повторювати вакцинацію щороку?
Сьогодні маємо інформацію, що імунітет після щеплення від COVID-19 зберігається пів року. Варто враховувати, що вакцини створені нещодавно і їх іще продовжують досліджувати, зокрема вивчають імунітет, який вони формують. Можна навіть сказати, що ми всі є свідками цих досліджень.
Чи можна вакцинуватися проти COVID-19, якщо я годую грудьми?
Наразі дослідники вивчають особливості вакцинації проти COVID-19 у жінок, котрі годують грудьми, але інформація про це поки що обмежена. ВООЗ рекомендує робити щеплення, якщо жінка, яка годує груддю, входить до пріоритетної групи для вакцинації, наприклад, коли вона — медичний працівник. Після введення вакцини грудне вигодовування можна продовжити, адже воно є одним з найкращих способів захистити дитину від інфекцій та допомогти їй залишитися здоровою.
Чи впливають вакцини проти COVID-19 на репродуктивну здатність (здатність мати дітей)?
Ні, не впливають. Можливо, ви бачили помилкові твердження в соціальних мережах, але немає жодних доказів того, що будь-яка вакцина, включаючи вакцини проти COVID-19, може вплинути на жіночу або чоловічу фертильність. Якщо ви зараз плануєте вагітність, вам не потрібно їй запобігати після отримання вакцини проти COVID-19.
Чи має моя дитина отримати вакцину проти COVID-19?
Імунна система дітей відрізняється від системи дорослих і може суттєво відрізнятися залежно від їх віку. Наразі затверджені ВООЗ вакцини проти COVID-19 не рекомендуються особам віком до 16-18 років (залежно від вакцини), навіть якщо вони належать до групи високого ризику. Діти не були включені в початкові випробування вакцин проти COVID-19, тому зараз дані про безпеку чи ефективність вакцин для дітей віком до 16 років обмежені або відсутні. Потрібні додаткові дослідження, і ми будемо оновлювати рекомендації, відповідно до результатів досліджень.
Однак важливо переконатися, що ваша дитина продовжує регулярно отримувати рутинні щеплення. Прочитайте, як це зробити безпечно.
Чи безпечне щеплення від COVID-19 для літніх людей, які часто мають хронічні захворювання?
Групою ризику щодо COVID-19 робить людей не вік, а те, що літні люди мають хронічні захворювання. Що більше їх, то більше людина потребує вакцинації від COVID-19 та грипу, пневмококової інфекції, щоб захиститися від тяжкого перебігу коронавірусного захворювання або ймовірної смерті від нього. Адже вже відомо, що пацієнти, у яких є діабет або інші захворювання, від COVID-19, на жаль, гинуть частіше і швидше, ніж люди без цих хвороб, і що лікувати їх набагато тяжче.
Вакцини від COVID-19 були винайдені передусім для людей літнього віку з усім їхнім «букетом» хронічних захворювань. Тож вакцинувати людей із хронічними захворюваннями безпечно. І робити це потрібно, щоб вони менше наражалися на ризик загинути через COVID-19. Наприклад, у Канаді першими вакцинували навіть не медпрацівників, а тих, хто мешкає в будинках для літніх людей, і тих, хто доглядає за ними, адже найбільша смертність від COVID-19 була зафіксована саме серед людей похилого віку.
Чи можна вакцинувати людей із онкологічними хворобами?
Так. Ці люди перебувають у групі ризику і можуть мати важкий перебіг захворювання на COVID-19 або померти. Вакцини не можуть спричинити захворювання навіть на тлі імуносупресії, бо не є живими «повноцінними» вірусами.
Втім, імуносупресія може означати, що вакцинація не матиме належного ефекту. Незважаючи на це, якщо у вас буде можливість зробити щеплення, краще вакцинуватися — це шанс захиститися.
Як вакцинують проти COVID-19 людей із автоімунними / системними захворюваннями?
Застереження у випадку вакцинації людей із імуносупресією пов’язані не з безпекою (можливими реакціями на вакцину), а з ефективністю вакцинації для них. У таких людей імунна відповідь на вакцину може бути не оптимальною. Незважаючи на це, людям із імуносупресією рекомендується вакцинуватися від COVID-19 і скористатися шансом на захист, оскільки захворювання на COVID-19 може бути для них смертельним. Тим пацієнтам, які ще не отримують лікування, рекомендують отримати щеплення за два тижні до початку планової імуносупресивної терапії.
Як вакцинують проти COVID-19 людей із серйозними порушеннями згортання крові (коагулопатіями)?
Для вакцинації людей із серйозними порушеннями згортання крові (коагулопатіями) використовують тонку голку (розмір 23G або й менший), після введення вакцини сильно натискають на місце введення (без тертя) протягом щонайменше 2 хвилин.
Пацієнту або членам сім’ї, батькам обов’язково повідомляють про ризик розвитку гематоми від ін’єкції.
Чи можна вакцинуватися від COVID-19 відразу після повного клінічного одужання?
Так, можна. Хоча тим, хто вже перехворів на COVID-19, можна відкласти вакцинацію, наприклад, на 3 місяці з огляду на те, що вакцина, якої мало, може бути потрібнішою тим, хто ще не переніс COVID-19.
У людини інкубаційний період COVID-19. Чи безпечною є вакцинація проти COVID-19 у такому разі?
Вакцинація під час хвороби чи інкубаційного періоду не збільшує ризик виникнення реакцій на вакцину та не впливає на тяжкість перебігу захворювання.
Чи треба перед вакцинацією від COVID-19 робити обстеження чи аналізи, наприклад, загальний аналіз сечі, крові або вимірювати тиск?
Ні, не потрібно. У жодній країні світу люди не здають аналізів перед проведенням вакцинації — ані рутинної, ані від COVID-19! Те саме стосується і вимірювання артеріального тиску: перед проведенням щеплення в цьому немає жодної потреби.
В інших країнах ніхто не призначає жодних додаткових обстежень чи аналізів перед вакцинацією, все максимально просто. Наприклад, у Канаді вакцинуватися можна в аптеці, а у США — у drive-in на стадіонах, куди заїжджають люди і вакцинуються не виходячи з машини.
Чи потрібно робити тест на антитіла перед щепленням?
Ні. Такий тест перед щепленням не є інформативним, тож робити його не потрібно.
Чи треба робити ПЛР-тест на вірус SARS-CoV-2 перед вакцинацією? А раптом я хворію?
Ні, не треба, якщо у вас немає симптомів, схожих на COVID-19.
Які реакції на вакцину можуть бути?
Може бути підвищення температури, лихоманка, біль та/або почервоніння в місці ін’єкції після першої дози. Для деяких вакцин більш вираженою є реакція після введення другої дози.
Одні вакцини викликають реакції у молодших людей, а інші — у старших.
Тяжка алергічна реакція — анафілактичний шок — на вакцину вкрай рідкісна. Вона може проявитися в перші секунди чи хвилини після щеплення. Саме тому вас попросять затриматися в пункті щеплення ще пів години, щоб у разі серйозної алергічної реакції (анафілактичного шоку) вам надали вчасну і правильну медичну допомогу.
Чи можна робити щеплення від COVID-19 одночасно з іншими щепленнями?
Зазвичай різні вакцини можна вводити в один день. Єдине правило — робити щеплення в різні ділянки тіла, наприклад, у праве та ліве плече, у праве та ліве стегно. Одночасно можна й приймати оральні вакцини. Це звичайна міжнародна практика, а також ефективний спосіб захиститися вчасно.
Проте наразі Національна технічна група експертів з імунізації МОЗ України рекомендує проводити планову вакцинацію проти інших інфекційних хвороб щонайменше через 14 днів після отримання другої дози вакцини проти COVID-19, а вакцинацію проти COVID-19 — принаймні через 14 днів після отримання щеплення проти інших інфекційних хвороб.
Зазначені рекомендації не стосуються вакцинації за екстреними показаннями, наприклад, екстрених щеплень проти сказу та правцю.
Які вакцини сьогодні доступні в Україні?
Всесвітня організація охорони здоров’я схвалила для екстреного використання такі вакцини, що доступні в Україні:
AstraZeneca — це векторна вакцина, яку розробила шведсько-британська компанія AstraZeneca разом з Оксфордським університетом.
Вакцини AstraZeneca виготовляють в Європейському Союзі, Великобританії, Республіці Корея. Вакцина, яка вироблена за ліцензією в Індії, має назву Covishield.
Для повної імунізації, потрібно отримати дві дози вакцини з інтервалом 12 тижнів. Першу і другу дозу можна отримати вакциною AstraZeneca, виробленою на різних майданчиках, включно із субліцензійним виробництвом в Індії. Адже склад та технологія виготовлення вакцини ідентичні.
Comirnaty/Pfizer-BioNTech — це мРНК-вакцина проти COVID-19, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer.
Для повної імунізації, потрібно отримати 2 дози з інтервалом 21-28 днів. Схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного використання.
CoronaVac / Sinovac Biotech — інактивована вакцина, яку розробила китайська біофармацевтична компанія, що займається дослідженням, розробкою, виробництвом і продажем вакцин для захисту людини від інфекційних захворювань. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози з інтервалом у 14–28 днів. Схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного застосування.
Що таке COVAX?
Ініціатива щодо прискорення доступу до засобів для боротьби з COVID-19 (ACT) – це глобальний механізм співробітництва з метою пришвидшення розробки, виробництва та забезпечення рівного доступу до тестів, лікування та вакцин проти COVID-19. Ініціатива COVAX, що є частиною цієї більшої ініціативи, має на меті пришвидшити розробку та виробництво вакцин проти COVID-19 та гарантувати справедливий та рівний доступ до вакцин для кожної країни у світі.
Роль ініціативи COVAX полягає у постійному спостереженні за розробкою вакцин проти COVID-19 для визначення найоптимальніших кандидатних вакцин. Ініціатива співпрацює з виробниками, щоб стимулювати їх розширити виробничі потужності ще до того, як вакцини отримають схвалення регуляторних органів.
Це робиться тому, що зазвичай виробники не готові робити значні інвестиції, необхідні для розширення виробничих потужностей вакцини, поки не отримають схвалення на вакцину. Але в контексті нинішньої пандемії це призведе до затримок та дефіциту вакцин, щойно вакцини будуть ліцензовані.
Хто матиме доступ до вакцини від коронавірусу черех COVAX?
Поточна мета – зробити 2 мільярди доз вакцини доступними за ініціативою COVAX до кінця 2021 року. Цього повинно бути достатньо для захисту медичних та соціальних працівників, а також тих, хто має найвищий ризик виникнення серйозних ускладнень або смерті, у більшості країн світу. Це буде величезним досягненням, але, ймовірно, протягом перших декількох років не буде вироблено достатньо доз вакцини для більш широкого використання. Це означає, що для захисту вас, вашої родини та вашої громади важливо продовжувати вживати інших запобіжних заходів, включаючи підтримку фізичної дистанції, регулярне миття рук та носіння масок.
16 квітня в межах ініціативи COVAX в Україну доправили 117 тисяч доз вакцини Pfizer/BioNTech.
Офіційну інформацію про вакцинацію від COVID-19 дивіться на сайті https://vaccination.covid19.gov.ua/
Як я можу захистити свою сім’ю, поки не отримаю можливість вакцинуватись від COVID-19?
Ось декілька запобіжних заходів, які ви та ваша родина можете вжити, щоб уникнути інфікування:
- Часто мийте руки з милом і водою або протирайте їх розчином на спиртовій основі;
- Дотримуйтесь фізичної дистанції у 2 метри з іншими людьми;
- Якомога раніше звертайтеся за медичною допомогою, якщо у вас або дитини підвищена температура, кашель, утруднення дихання або інші симптоми COVID-19;
- Уникайте людних місць, закритих приміщень з поганою вентиляцією та намагайтеся дотримуватися фізичної дистанції з іншими людьми в громадських місцях;
- Носіть маски, коли перебуваєте в громадських місцях, де вірус може передаватися між людьми і де дотримуватися фізичної дистанції неможливо.
- Добре провітрюйте всі приміщення.
>>Прочитайте: COVID-19 – що мають знати батьки?